Zámecké valy jsou opravené. Návštěvníci se dočkali nového venkovního prostoru, výtahu i nasvíceného zámku
Po dvou letech zámecké valy opustili zedníci, aby zde mohli v budoucnu prodávat řemeslníci své výrobky, návštěvníci mohli pohodlně sejít z parku k toaletám i do restaurační zahrádky. Prostor bude přitom přístupný z obou stran – z Palackého náměstí, vedle infocentra i z vchodu do bývalé zámecké vinárny.
Díky projektu, který byl z velké části hrazen z evropských peněz, se také zámek stal jednou z mála památek svého druhu na jižní Moravě, která nabídne bezbariérový přístup do nejkrásnějších zámeckých prostor. Jedny z dveří v jižním ochozu na nádvoří ukrývají moderní výtah, který návštěvníky po domluvě vyveze do prvního patra zámku – do severní chodby. Hendikepovaní lidé tak již kvůli prohlídce zámku nebo návštěvě koncertu nebudou muset zdolávat desítky historických schodů.
„Díky tomuto projektu si můžeme užívat další rozměr našeho nádherného zámku. Osvětlení, mlatová cesta, schody a výtah jsou však jen třešinkami na dortu, které jsou vidět. To nejpodstatnější je uloženo ve zdech zámeckých valů a severní stěny vedoucí k bývalé vinárně. Historickému zdivu totiž podle statiků dlouhodobě hrozilo zřícení. Pro stavaře, kterým hleděli pod ruce pracovníci památkové péče, tak byly práce velmi náročné. Kromě nových cihel a kamenného materiálu máme na několik desetiletí a snad i staletí i další „neviditelné“ stavební prvky jako například mikropiloty,“ uvedl starosta města Michal Boudný.
Ve valech tak například vznikla široká mlatová cesta, v níž jsou zapuštěny elektrorozvaděče vhodné pro pořádání nejrůznějších akcí. Vstup do kasemat zdobí také nová vrata nebo zapuštěná světla. Bezpečnější bude i jižní cesta v parku, kde byly dosázeny živé ploty. Díky novému systému osvětlení zámku se budou také návštěvníci lépe cítit při nočních akcích. Horní parter totiž bude možné nasvítit příležitostně silnými světly. „Nové LED technologie, které budeme používat každý den. Provozních nákladů zámku se přitom tato novinka díky nízké spotřebě výrazně nedotkne,“ dodala ředitelka zámku Eva Oubělická.
Celkové náklady na projekt dosáhly 56, 6 milionů korun. Dotace z evropského fondu IROP pokryla 85 % nákladů, 5 % nákladů financoval stát a 10 % město. „Díky tříletému trvání projektu tato akce městský rozpočet dramaticky nezatížila,“ dodala místostarostka Marie Jedličková. Projekt odstartovat v květnu 2017 a byl ukončen v dubnu 2020.
Jen o měsíc později – v květnu 2020 – pak bude dokončená další náročná investice. Po třech letech opustí zámecký park stavaři, kteří opravovali poničenou barokní zeď v délce téměř 400 metrů. Součástí tohoto projektu je i výstavba repliky čínského altánu ve spodní části parku. Ten v těchto dnech již získává čerstvý nátěr a brzy bude přístupný pro trávení příjemných chvil i svatebních obřadů.